DEKORASYONDA AHŞAP KULLANIMI

DEKORASYONDA AHŞAP KULLANIMI

DEKORASYONDA AHŞAP KULLANIMI

Dekorasyonda Ahşap Kullanımı

Ahşap, farklı şekillerde dekorasyonda ve tarzda olan ürünlerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Ahşap seçimi yapılırken, süssüz ve doğal haliyle tercih edilmelidir. Genellikle az işlenmiş ahşaplar ile yapılan dekorasyonlar daha başarılı olmaktadır. Çoğunlukla doğa ile iç içe olan evlerde ahşap kullanımının yoğun olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra büyük evlerde de duvar kaplama malzemesi olarak tercih edilmektedir. Ancak küçük evlerde, ahşap kullanırken kasvetli hava yaratmamak için çok küçük alanlarda tercih edilmelidir. Küçük evlerde ahşap kullanımı oldukça riskli olduğu gibi, ahşap seçiminde renk tonu da oldukça önemlidir. Duvar veya dekorasyonda kullanılacak ahşabın, odanın genel havasını bozmaması için uyumlu tonlarda tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle döşeme rengi ile mobilya rengine dikkat etmeye özen göstermelisiniz. Dekorasyonda ahşap ile metali bir arada kullanarak loft tarz oluşturabilirsiniz. Loft tarz dekorasyonlarda, doğallığın bozulmaması için tuğlalar ile örülmüş duvarlarda genellikle boya kullanılmazken, büyük ve gösterişli unsurlar tercih edilerek alanın odak noktası oraya yöneltmektedir. Loft tarzda tercih edilen mobilyaların kumaşları genellikle deridir. Deri ile alana vurgu yapılarak kontrast yakalanmaya çalışılır.

Ahşap dekorasyon ürünlerinin en çok dikkat çeken parçası olarak kitaplıklar oldukça fazla tercih edilmektedir. Bunun dışında ahşap saksılar, ahşaptan yapılmış çeşitli aksesuarlar, aynalar, saatler, dekoratif mumluklar ve tablolar gibi birçok ürün tercih edilmektedir. Minimalist tarz dekorasyonlarda genellikle doğa renkleri tercih edilmektedir. Ağaç dokusunu ve doğallığı ön plana çıkarmanın farklı bir yolu ise aydınlatmalardan geçmektedir. Ahşabın kullanıldığı bir dekorasyonda aydınlatmalar gündüz yoğun ışık verecek, akşam ise loş ışık ile dinlendiriciliği sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda ahşaptan yapılan bir evin ısınması diğer evlere göre daha kolay olduğu unutulmamalıdır.

Ahşap mobilyalar ekonomik açıdan bütçenizi biraz zorlayabilmektedir. Özellikle kaliteli ahşap veya masif mobilya ise diğer ürünlere göre fiyatları daha yüksektir. Bu nedenle ikinci el ahşap mobilya tercih ederek bütçenizi zorlamadan istediğiniz ürünlere sahip olabilirsiniz. Özellikle el işçiliği yüksek olan ahşap mobilyaları uygun fiyata alma imkânı yaratabilirsiniz. 

Siz de aradığınız Doğal Ahşap Model ve ürünlerine AYANCIK AHŞAP ile ulaşabilirsiniz.

Yukarı Çık